Opis programa

  • Cosplay Contests 101

    A lecture about the Dos and Don'ts of cosplay, particularly helpful for those looking to participate - and win - cosplay competitions. Held by our Guest of Honor, Quee.

    D1
    pet 19:00 - 20:00
    • Predavanje/Lecture
    • 60 min
    • English/engleski
  • Zar elementarne čestice znaju da je svemir ravan?

    Jedna od meni najljepših spoznaja u fizici je iznimna važnost simetrija fizikalnih sustava. Simetrije nam omogućavaju suptilno razumijevanje naših teorija, a i vode nas za ruku u daljnjem otkrivanju prirode. Na fundamentalnoj razini, zorno nam povezuju najveće i najmanje - svemir i elementarne čestice. Kroz nekoliko lijepih crtica iz teorijske fizike, na slikovit način pokušat ću vam dočarati razvoj te ideje i objasniti tu iznimnu vezu.

    D2
    pet 19:00 - 19:45
    • Predavanje/Lecture
    • 45 min
  • Promocija knjige "Hipnagogija"

    "Hipnagogija" je Tanjina četvrta knjiga, zbirka kratkih priča podijeljena na dva dijela, spekulativnu fikciju i stvarne životne priče. Sadrži 14 priča - sedam sa svake strane - na 166 stranica i okreće se po kratkoj strani, zbog čega se dobiva dojam dvije knjige u jednoj. Autorica i njezin urednik i ilustrator, Vedran Mavrović, predstavit će sve priče ponaosob, ali i otvoriti razgovor o kratkim pričama te njihovom stanju na hrvatskoj književnoj sceni.

    B2
    pet 19:00 - 20:00
    • Predstavljanje/Presentation
    • Samo odrasli (18+)
    • 60 min
  • Radionica sferakonskog fanzina 1

    U ovom digitalnom dobu, kada nam je svaka informacija onoliko daleko koliko nam je udaljen mobitel od ruku, a društveni mediji dominiraju kulturnim krajolikom, postoji nešto jedinstveno šarmantno u analognom svijetu fanzina. Ove jednostavne publikacije vlastite izrade već su desetljećima sastavni dio nišnih zajednica i supkultura, dajući prostor obožavateljima da izraze svoju strast i kreativnost. Pridružite se radionici fanzina i zajednički izradimo u stvarnom vremenu sferakonski fanzin. Radionica se održava u dva termina (petak i subota) kako bismo tijekom subote imali gotov fanzin za podjelu sudionicima konvencije.

    B3
    pet 19:00 - 21:00
    • Radionica/Workshop
    • 120+min
  • Urbane legende

    U pripovjedno-informativnom stilu, Srebrenka donosi urbane legende iz svjetskih velegradova -- i koju iz Zagreba.

    B5
    pet 19:00 - 19:45
    • Predavanje/Lecture
    • 45 min
  • STRIPAONICA - radionica stripa i ilustracije

    Strip radionica za početnike / djecu i odrasle na kojoj ćete naučiti:
    - Osnove strip jezika uz praktično crtanje.
    - Od ideje do gotovog stripa. Smišljanje priče - scenarij.
    - Oblikovanje likova, govor tijela i lica (emocije).
    - Crtanje po referenci, kadriranje, korištenje onomatopeja, upis slova u oblačiće.

    Trajanje: 90 minuta. Pauza (5 min) nakon 40 minuta.
    Poželjno je da polaznici čitaju stripove.
    Radionica je otvorena za sve strip početnike, od 7 do 77.

    A-201
    pet 19:00 - 20:30
    • Radionica/Workshop
    • Dječji (do 12 god.)
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 90 min
  • Star Trek originalna serija - Kako stvoriti remek djelo

    Predavanje o orginalnoj seriji Star Trek, što je čini bezvremenom i zašto Kelvinova vremenska linija ne nudi dugovječnost.

    A-202
    pet 19:00 - 19:45
    • Predavanje/Lecture
    • 45 min
  • Moderne društvene igre

    Slobodno igranje uz mogućnost posudbe jedne od 40+ igara koje donosi Carta Magica.

    Igraonica
    pet 19:00 - sub 0:00
    • Gaming
    • 120+min
  • Maze Rats s Gujdekima

    Jednostavan Dungeon Crawl TTRPG s KraKon orgom.

    Igraonica RPG
    pet 19:00 - 20:30
    • Gaming
    • 90 min
  • Znanstvena fantastika i postsekularno doba

    Dugo je vladalo mišljenje da se s napretkom znanosti pomičemo smanjenju uloge božanskog i čarobnog u svijetu. Žanrovi historijske ili fantasy fikcije pružali su pogled u romantiziranu prošlost gdje je svijet bio začaran dok se SF hranio snovima o racionalnijoj sekulariziranoj budućnosti. Danas navodno živimo u sekularnom vremenu gdje začaranosti nema tobože približavajući se SF-u. Ipak, pojavljuju se priče u žanru znanstvene fantastike koje idu protiv dominantne slike odnosa znanstvenog napretka i onog "čarobnog". Aktualni primjer toga je Dina koja čak nije ni smještena u mitološku prošlost kao Star Wars, nego predstavlja budućnost u kojoj se svijet vraća onom čarobnom, mitološkom, božanskom... U svijetu gdje nas nove tehnologije nisu učinile nimalo više racionalnima kako su se mnogi nekoć nadali, ovo je možda simptom kolektivne razočaranosti, a možda i bolje predviđanje budućnosti.

    D1
    pet 20:00 - 21:00
    • Predavanje/Lecture
    • 60 min
  • Storytelling In Gaming: Interactivity, Interactivity, worldbuilding, design

    - How video games use narrative to engage players
    - The different forms of narrative structure, storytelling techniques, and player "fun"/"fulfillment" choices
    - My experience in world-building for games and AR titles - particularly lessons that can be taken into other immersive spaces

    D2
    pet 20:00 - 21:00
    • Predavanje/Lecture
    • Samo odrasli (18+)
    • 60 min
    • English/engleski
  • Peter V. Brett - Q&A

    Get to know Peter V. Brett, the author of the Demon Cycle series, his life and career as an author. There will also be time for questions from the audience after the presentation so get ready to ask everything you wanted to know about him.

    B2
    pet 20:00 - 21:00
    • Predstavljanje/Presentation
    • 60 min
    • English/engleski
  • Radionica filmske fotografije/kreativnog fotografiranja

    Radionica je zamišljena u dva dijela:

    1) kratak uvod u studijsku fotografiju: teorija i praksa upotrebe rasvjetnih tijela, postavke fotoaparata, specifičnosti studijskog fotografiranja.

    2) praktični dio, u kojem slažemo set, rasvjetu, upoznajemo se sa cosplayerima te učimo komunikaciju s modelom u svrhu postizanja što kvalitetnije i kreativnije fotografije na obostranu korist i zadovoljstvo.

    Polaznici radionice će dobiti korisno znanje i iskustvo, a modeli kvalitetne fotografije za promociju i uspomenu.

    A-202
    pet 20:00 - 22:45
    • Radionica/Workshop
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 120+min
  • "Ajla: Skriveno - Inicijacija", promocija strip serijala

    Promocija prvog nastavka strip serijala o starohrvatskoj mitologiji u suvremenoj alternativnoj sadašnjosti, u low-solar punk svijetu u kojemu se misterij i avantura isprepliću sa slice-of-life elementima. Pratimo Ajlu, čuvaricu prirode koju dužnost dovodi u napušteni planinarski dom u kojem upoznaje vrlo osebujnog cimera. Iako ona pati od potpune amnezije, zna da mora biti ovdje i ubrzo njen život postaje prava pustolovina.

    A-201
    pet 20:30 - 21:15
    • Predstavljanje/Presentation
    • 45 min
  • LARP: Krvava jesen

    U jesen 1944. godine, nakon oslobođenja od nacističke vlasti, skupina žena vraća se u malo mjesto u Vojvodini gdje su rođene i odrasle. Prije no što zakorače u svijetlu budućnost trebat će zaroniti u mračnu prošlost i donijeti teške odluke.

    Ova igra s uživljavanjem u uloge prima 4 do šest igračica. Sve su uloge ženske. Ako želite, možete se kostimirati u skladu s modom tog vremena.

    Igraonica
    pet 21:00 - 23:10
    • Gaming
    • Samo odrasli (18+)
    • 120+min
  • Dungeons and dragons sessions

    Everyone who plays will be able to sign up and play DND with our dungeon masters!
    Registration is free. Heroes included!

    Igraonica RPG
    pet 21:00 - 22:00
    • Gaming
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 60 min
    • English/engleski
  • Jesu li superheroji znanstvena fantastika - i zašto nisu?

    Pregled superherojskog žanra - stripa i filma - od početaka do današnjih dana i analiza razvoja i osobina tog (pod)žanra.

    D1
    pet 21:15 - 22:00
    • Predavanje/Lecture
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 45 min
  • Klimageddon 2024

    U ovom predavanju, koje već držim preko 10 godina, pogledat ćemo klimatske promjene i nova saznanja od COVIDA 2020. do danas.

    Objašnjenje ključnih klimatskih mehanizama: raspetljat ćemo kompleksno pitanje globalnog zagrijavanja na jednostavan način, fokusirajući se na fundamentalne mehanizme koji upravljaju temperaturom naše planete.
    Točke preloma (tip point) - crte koja se ne smije prijeći: identificirat ćemo neke od najopasnijih "točaka preloma" koje bi globalno zagrijavanje moglo izazvati. Ove točke predstavljaju kritične pragove u klimatskom sistemu Zemlje, nakon kojih bi promjene mogle postati nepovratne.

    Globalno zagrijavanje nije samo ekološki problem. Ono ima daleko šire implikacije: iscrpljuje financijske rezerve i pojačava negativne učinke ratova, migracija i neodgovorne politike.

    D2
    pet 21:15 - 22:45
    • Predavanje/Lecture
    • 90 min
  • Fantastika i znanstvena fantastika u izdanjima udruge Hrvatski autorski strip

    Udruga Hrvatski autorski strip postoji od 2020. godine te je od tada do danas izdala 11 strip-albuma i 4 broja časopisa Strip-Prefiks. Ideja je predstaviti one stripove i autore u čijem se umjetničkom stvaralaštvu javljaju radovi na teme fantastike i znanstvene fantastike. Konkretno, stripove iz Prefiksa br. 3 i 4, stripove iz strip-albuma Brodski dnevnik autorice Korine Hunjak te stripovi iz strip-albuma Srednjovjekovne fantastične priče autora Željka Ivančića.

    B2
    pet 21:15 - 22:00
    • Predstavljanje/Presentation
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 45 min
    • English/engleski
  • ESFimaton

    Sramite se doći na opći kviz znanja jer će vas ošamariti pitanja iz opskurnih starih SF-ova? Ni specifični kvizovi nisu vaša furka jer niste superfan XYZ serijala? Ovo je kviz za vas (a i za superfanove i glavice pune opskurnog znanja) - jer NE MORATE NIŠTA ZNATI, samo pogoditi interval u kojem se nalazi rješenje!
    Ako mislite da znate na brzinu procijeniti koliko stranica je napisao Brandon Sanderson 2020. ili koliko panela ima u Sandman stripu, prijavite se i odmjerite snage s drugim esfimatorima! Moguće samostalno sudjelovanje ili u timu do 3 osobe.
    Za odgovoriti na 10-ak žanrovskih pitanja, imat ćete 30 minuta.

    B3
    pet 21:15 - 22:45
    • Kviz&zabava/Quiz&fun
    • 90 min
  • Speed mingling - večernja seansa

    Svi znaju što je "speed dating". E, pa, ovo nije to, nego nešto drugo. Svi znamo kako je to kad prvi put dođete na konvenciju, nikoga ne znate, a upoznavanje je geekovima oduvijek bilo problematično. Zato dođite na Speed Mingling - brzinsko upoznavanje u grupama, brzo, jezgrovito, dovoljno kratko da možete pobjeći ako vam se ne svidi ili ostati razgovarati ako vam se svidi.

    A-201
    pet 21:15 - 22:00
    • Ostalo/Other
    • 45 min
  • Ultimate Nerd Kviz Sci-Fi Edition

    Kao i svake godine, kvizaška ekipa Konjdžija organizira Ultimate Nerd kviz. Ove godine igramo posebnu Sci-Fi verziju!
    Okušajte se u klasičnim kategorijama našeg zabavnog kviza, uključujući i glazbeni dio i Jeopardy finale. Prijave nisu potrebne. Timovi do 5 igrača.

    B5
    pet 22:00 - sub 0:00
    • Kviz&zabava/Quiz&fun
    • 120+min
  • Flertdom - Speed dating event

    Zašto geek-outati sam kad možete u paru?

    Pridružite se drugim entuzijastima svega fandomskoga na speed-dating susretu. Kroz organizirano druženje, pronađite srodnu dušu (na ne-martinovski način) ili C3PO-a za svoj R2D2.

    Prijave su obavezne, jer je broj sudionika ograničen, a dob je obavezno 18+.

    Disclaimer: Organizatori se odriču odgovornosti za odluke koje donesete tijekom ili nakon Flertdoma.

    A-201
    pet 22:00 - 23:00
    • Ostalo/Other
    • Samo odrasli (18+)
    • 60 min
  • ALIEN - 45 godina poslije - Hoćemo li ikada saznati istinu?

    Predavanje posvećeno nastanku kultnog klasika ALIEN povodom 45 godina od premijernog prikazivanja s osvrtom na cijelu franšizu i njen razvoj u budućnosti. Temeljno pitanje koje ostaje do dana današnjeg: 'Hoćemo li ikada saznati istinu?'

    D1
    pet 22:15 - 23:45
    • Predavanje/Lecture
    • 90 min
  • Unbury your gays: queer horror panel

    Vjerojatno vam je poznat "bury your gays" trope koji nam pokapa gay likove lijevo i desno u medijima, ali što kad ti gay likovi odbijaju ostati mrtvi? Ili su sami ispod maske slashera koji vas lovi po kampu? Što dobijemo kada queer autori preuzmu uzde u ruke i pišu svoje priče strave i užasa? Pridružite nam se na panel diskusiji na kojem će naše horror autorice razgovarati o queer horroru - zašto ga pisati, zašto ga čitati, što nam novo donosi u žanru, s kojim se tropovima voli poigravati, koja nas čudovišta iz mraka privlače, koje lokacije trebamo izbjegavati, te zajedno s njima prokopajte do novih zanimljivih knjiga, filmova i serija.
    O queer horroru pričat će autorice: Ivana Geček, Antonija Mežnarić i Petra Pine, a panel moderira urednica i autorica Vesna Kurilić.

    B2
    pet 22:15 - 23:45
    • Panel
    • 90 min
  • Čaj i drama u book fandomu 2023.

    2023. nije bila sretna za kolektivni anglofoni knjiški fandom - od autorice koja se ubila pa vratila u život radi bolje prodaje, preko Tiktoka koji uzrokuje tiskanje teškog šunda do tableta koje uzrokuju rasizam, stvarno je tu bilo svega i svačega. Donesite vrećice i listiće čaja, i keksiće ako vam pašu - čekat će vas čajnik, kuhalo za vodu i sve veće drame knjiškog fandoma prošle godine.

    D2
    pet 23:00 - sub 0:00
    • Predavanje/Lecture
    • Samo odrasli (18+)
    • 60 min
  • SF Taboo

    Poznata društvena igra na SF način. Prijavite svoj tim (2 - 5 osoba) na glavnom desku i pokušajte suigrače natjerati da u minuti pogode čim više riječi koje opisujete bez korištenja (povezanih) riječi na taboo kartici. Pokušajte objasniti prijateljima pojam "SF Taboo" bez korištenja riječi: "pojam", "riječ", "nepoznato", "zabrana", "smjeti".

    A-202
    pet 23:00 - sub 0:00
    • Kviz&zabava/Quiz&fun
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 60 min
  • Have Space Suit - Will Travel!

    Svemirska odijela su jedna od ikona znanstvene fantastike, pogotovo one "zlatnog doba", uz bok raketama, blasterima i robotima.
    Ali za razliku od većine ostale SF skalamerije i aparature, svemirska odijela postoje i itekako se koriste. Dizajnirali su ih i inženjeri i pisci amateri, i za duboki svemir i površinu Mjeseca... Neka odijela se nisu makla dalje od papira, neka su stigla do svemira, a neka su završila i u Ratovima zvijezda!
    Prođimo malo kroz njihovu sakrivenu povijest i provjerimo im džepove.
    Što ih čini toliko kompliciranima da ih NASA jedva proizvodi? Kakva će biti u modi na Crvenoj planeti? Hoće li ikad biti konfekcija kao ona u The Expanseu? I koliko su bili bizarni oni najzanimljiviji modeli...?

    D1
    sub 12:00 - 13:00
    • Predavanje/Lecture
    • 60 min
  • Od Matrixa do Dine- Kako opravdati genocid

    Dehumanizacija kao sredstvo propagande. Kako fikcijski narativi objašnjavaju sukob kultura.

    D2
    sub 12:00 - 12:45
    • Predavanje/Lecture
    • 45 min
  • Romantika i/ili fantastika

    Koliko romantike volite u svojoj fantastici? A koliko fantastike u svojoj romantici? Tjera li vas termin romantasy na trošenje para ili bježanje glavom bez obzira. Naše panelistice, zagrižene su ljubiteljice i romantičnih fantastika i fantastičnih romantika te će s moderatoricom pokušati zajedno dokučiti što je tako seksi u zmajevima, fae folku, izvanzemaljcima, shifterima i djevojkama s mačevima, te kako naći prave knjige za naš TBR.
    Na panelu će pričati autorica Vesna Kurilić i booktuberice Maja i Kristina s kanala Bookworm Dreams, a ovu vruću tematiku moderirat će autorica i urednica Antonija Mežnarić.

    B2
    sub 12:00 - 13:30
    • Panel
    • 90 min
  • Popkulturni kviz

    Tradicionalni SFerakonski kviz iz područja popularne kulture, TV, filma, igara, knjiga i muzike. Očekuju vas multimedijska pitanja u više rundi i spektakularno finale za top 5 ekipa. Dođite i pokažite tko je Ultimate Nerd ekipa!

    B3
    sub 12:00 - 13:30
    • Kviz&zabava/Quiz&fun
    • 90 min
  • Uvod u SFeraKon

    U sklopu programa SFeraKon Express, na konvenciju organizirano dolaze učenici škola izvan Zagreba. Ovo je kratki uvod u to što je konvencija, što čemu služi i kako najbolje iskoristiti vrijeme dok ste tu. Otvoreno i za ostale početnike.

    B5
    sub 12:00 - 12:30
    • Predavanje/Lecture
    • 30 min
  • STRIPAONICA - radionica stripa i ilustracije

    Strip radionica za početnike / djecu i odrasle na kojoj ćete naučiti:
    - Osnove strip jezika uz praktično crtanje.
    - Od ideje do gotovog stripa. Smišljanje priče - scenarij.
    - Oblikovanje likova, govor tijela i lica (emocije).
    - Crtanje po referenci, kadriranje, korištenje onomatopeja, upis slova u oblačiće.

    Trajanje: 90 minuta. Pauza (5 min) nakon 40 minuta.
    Poželjno je da polaznici čitaju stripove.
    Radionica je otvorena za sve strip početnike, od 7 do 77.

    A-201
    sub 12:00 - 13:30
    • Radionica/Workshop
    • Dječji (do 12 god.)
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 90 min
  • Ma tko je to rekao?

    Tolkien quiz sa citatima omiljenih (i manje omiljenih) Tolkienovih likova.
    1-2 osobe, prijava na licu mjesta, a nagrade neka još malo ostanu tajna.

    A-202
    sub 12:00 - 12:45
    • Kviz&zabava/Quiz&fun
    • Samo odrasli (18+)
    • 45 min
  • Okizeme Zagreb 2024

    Tekken 8 turnir za 64 igrača.

    Pozivamo sve zainteresirane igrače da se prijave izravno organizatoru turnira na mail: Zagreb.tekken.showdown@gmail.com!

    Igraonica
    sub 12:00 - 23:55
    • Gaming
    • 120+min
  • Moderne društvene igre

    Slobodno igranje uz mogućnost posudbe jedne od 40+ igara koje donosi Carta Magica.

    Igraonica
    sub 12:05 - 23:55
    • Gaming
    • 120+min
  • Yu-Gi-OH Casual turnir

    Yu-Gi-OH Casual turnir

    Prijave na licu mjesta.

    Igraonica
    sub 12:30 - 14:00
    • Gaming
    • 90 min
  • Sateliti i svemirsko poduzetništvo - koliko smo još daleko od Star Treka?

    Predavanje istražuje fascinantni svijet svemirskih tehnologija i poduzetništva, postavljajući pitanje kako daleko smo od futurističkih vizija. Istražimo suvremene izazove i dostignuća u području izrade i lansiranja satelita. Publika će dobiti uvid u aktualne projekte, tehnologije i inovacije koje oblikuju svemirsku industriju.
    Analiziramo kako se svemirsko poduzetništvo može integrirati u globalnu ekonomiju te kako taj sektor može doprinijeti ostvarenju vizija naprednih svemirskih putovanja i istraživanja, možda čak i do razine koju smo dosad vidjeli samo u znanstveno-fantastičnim serijama poput Star Treka.

    D1
    sub 13:00 - 14:00
    • Predavanje/Lecture
    • Samo odrasli (18+)
    • 60 min
  • 'Ko je jači SF ili Fantasy?

    Ima li smisla sučeliti SF i Fantasy i vidjeti što će se dogoditi? Je 'l to 'ko podjela na vorsere i trekije, one koji ljube Maca ili su zadrti PC-jaši. Valja li se SF u filozofskoj kaljuži, a Fantasy pušta mitske plinove? I kakve veze s tim ima spekulativna fikcija. Od Heraklita do Ursule K. Le Guin kroz povijest i Heideggera u povišenim tonovima...

    D2
    sub 13:00 - 14:30
    • Predavanje/Lecture
    • Samo odrasli (18+)
    • 90 min
  • Fantastika na osječki način – predstavljanje romana

    Dva prijatelja i kolege po peru, osječki pisci fantastike, Leontin Čapo Milenić (poznatiji i kao Eric Johansson) i Filip Hanžek (poznatiji i kao Philip Harlow) posjetiteljima SFeraKona će predstaviti svoje žanrovske romane.

    Leontin će pričati o svojim SF/fantasy romanima "Kordine kronike" i "Posljednji princ Lire", a Filip o svom novom romanu urbane fantastike "Alternate Reality" ("Paralelna realnost").

    Osim svojih vlastitih romana, autori će također posjetiteljima SFeraKona predstaviti svoj zajednički književni projekt – međunarodnu regionalnu zbirku horor priča "Besan", čiji peti dio izlazi ove godine.

    A-202
    sub 13:00 - 14:00
    • Predstavljanje/Presentation
    • 60 min
  • Umjetna inteligencija i način na koji ona uči

    Na koji način umjetna inteligencija uči, upoznat ćemo na praktičnom primjeru – koristit ćemo sustav umjetne inteligencije koji dolazi bez predznanja, a na nama je da ga treniramo raspoznavati određene slike, zvukove i pokrete.

    Nakon svakog kruga treniranja umjetne inteligencije testirat ćemo kako radi. Sustav koji ćemo koristiti zove se Teachable Machine, a napravio ga je Google.

    Na radionici ćemo saznati koji su osnovni principi rada i na koja područja se dijeli umjetna inteligencija. Poseban naglasak biti će na području koje se često koristi, a zove se strojno učenje (machine learning).

    Ova radionica namijenjena je učenicima viših razreda osnovne škole i srednjoškolcima koji žele upoznati osnovne korake treniranja umjetne inteligencije.

    A-109
    sub 13:00 - 14:30
    • Radionica/Workshop
    • Teens (12-18 god.)
    • 90 min
  • What the Movie?

    Pamtite li film po njegovoj najpoznatijoj pjesmi? Ili glumcu/glumici? Po redatelju? Ili po najpopularnijem citatu?
    Pravi ljubitelji besmrtne sedme umjetnosti bi trebali prepoznati film po jednom jedinom kadru/screenshotu.

    Testirajte svoje znanje i sjećanje po scenama opskurnih, ali i poznatih filmova!

    B2
    sub 13:30 - 14:30
    • Kviz&zabava/Quiz&fun
    • 60 min
  • 1. Problem sedam knjiga

    Samo je jedan festival ili konvencija, koliko je meni poznato, u zadnjih 50-tak godina u regiji, a mogao bih reći i šire, uspjela izdati 7. zbirki priča odjednom, podijeliti nagrade i k tome izdati antologiju kao presjek najboljih priča unatrag 10 godina izdavanja zbirki priča,
    A to je …11. Refestikon u Crnoj Gori.

    Kako su to uspjeli i na koji način je tome pomogla višegodišnja suradnja regionalnih klubova i događanja, iz koje treba ponešto prihvatiti i ponešto odbaciti, dođite čuti na predstavljanju dugogodišnjeg suradnika na festivalu, Mirka Grdinića. I što se sve dešavalo na Refestikonu….

    B5
    sub 13:30 - 14:30
    • Predstavljanje/Presentation
    • 60 min
  • Paper Planet

    Paper greetings from the Paper Planet! Join in our paper games, folding jokes, and even origami haiku. Wishing you a warm welcome, yours Origamians
    Papirnati pozdravi s Papirnate Planete! Pridružite se našim papirnatim igrama, origami šalama, složite origami haiku. Srdačno dobrodošli! Vaši Papironauti.

    A-201
    sub 13:30 - 14:30
    • Radionica/Workshop
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 60 min
  • Tolkien enciklopedija – mreža, fantastika i worldbuilding

    Epski svijet Tolkienove mašte obuhvaćen je i enciklopedijom; od „AB jezika“ do „Ylfe,Alfr,vilenjaka“, na preko 700 stranica sažeto je znanje o povijesti i stanovnicima Međuzemlje.

    Zaronit ćemo u strukturu tog znanja dublje nego Balrog u Moriju i pronaći kako u dubini doista postoje stvari starije od svijeta – analiza kompleksnih mreža i (prilično) univerzalna organizacija znanja.

    Na ovom meta-geekovskom predavanju posvjedočite povezivanju književnosti, informacijske znanosti i epistemologije. Šišmiši u stomaku zajamčeni.

    D1
    sub 14:00 - 14:45
    • Predavanje/Lecture
    • 45 min
  • Promocija stripa "Šetnja" autora Darka Macana

    Postoji li život nakon smrti?

    Dakako. Živimo i nakon što nam netko umre.

    Darko Macan je nacrtao početnu stranicu stripa „Šetnja” na dan kad je postao stariji od Tatjane Jambrišak. Kroz iduću godinu ulančao je improvizirane epizode, pokušavajući crtežom zarobiti bučni nesklad čuvstava što su nagrnula u muk Tanjina odlaska.

    Darko Macan (Zagreb, rujan 1966.), hrvatski romanopisac, autor stripa, prevoditelj, esejist, kritičar, urednik, izdavač i spiritus movens hrvatske strip-scene.

    B3
    sub 14:00 - 15:00
    • Predstavljanje/Presentation
    • 60 min
  • Speed mingling - popodnevna seansa

    Svi znaju što je "speed dating". E, pa, ovo nije to, nego nešto drugo. Svi znamo kako je to kad prvi put dođete na konvenciju, nikoga ne znate, a upoznavanje je geekovima oduvijek bilo problematično. Zato dođite na Speed Mingling - brzinsko upoznavanje u grupama, brzo, jezgrovito, dovoljno kratko da možete pobjeći ako vam se ne svidi ili ostati razgovarati ako vam se svidi. Prijavljivanje unaprijed je dobro (potražite papir na mjestu gdje su obično papiri za prijave), ali ne nužno.

    A-202
    sub 14:00 - 14:45
    • Ostalo/Other
    • 45 min
  • Fantastični origami

    Oduvijek si htio znati kako napraviti jednoroga? Želiš naučiti napraviti zmaja ili neko drugo fantastično biće? Ili više voliš svemirske brodove i želiš si napraviti vlastiti origami X Wing?

    “Fantastična origami radionica” je onda pravo mjesto za tebe – dođi, i uz pomoć origami majstora iz Udruge Štriga iz Poreča, nauči izraditi razna bića iz fantastične mitologije!

    Nije potrebna prijava, radionica je primjerena za do cca. 20 sudionika.

    Hol / Vani
    sub 14:00 - 15:00
    • Radionica/Workshop
    • Dječji (do 12 god.)
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 60 min
  • ONE PIECE Casual turnir

    ONE PIECE Casual turnir

    Prijave na licu mjesta.

    Igraonica
    sub 14:00 - 15:30
    • Gaming
    • 90 min
  • D&D PvP - Put do slave

    Sudjeluj u borbi između dvije ekipe (po dva igrača)!
    Tvoj cilj je likvidirati protivničku ekipu u za to predviđeno vrijeme.

    PRAVILA:
    Igra se po pravilima Dungeons and Dragon 5. igre. Svaki igrač ima po 1 minutu da odigra svoj potez nakon čega je sljedeći igrač na redu. Nakon što svaki igrač odigra svoj potez zaključuje se runda. Poslije odigrane dvije runde, granica terena se smanjuje!
    U ovoj bitci, heroji se biraju prije igre o čemu će odlučiti d20 kocka.
    Igra se na ručno izrađenom terenu.

    PRIJAVE se šalju na instagram: @dicedragon_dnd

    Igraonica RPG
    sub 14:00 - 17:00
    • Gaming
    • 120+min
  • SFEurosong - Eurovizijski kviz

    Eurovision has landed at SFeraKon! Pridružite nam se na prvom Eurovizijskom kvizu održanom u sklopu SFeraKona gdje ćemo ispitati vaše znanje o najvećem svjetskom glazbenom festivalu, njegovoj povijesti i hrpi beskorisnih informacija koje se vežu uz njega. Jer možda Vukovi umiru sami, ali mačke plešu Rim Tim Tagi Dim. Meow meow.

    Prijave unaprijed nisu potrebne. Maksimalno 3 igrača po timu.

    B2
    sub 14:30 - 16:00
    • Kviz&zabava/Quiz&fun
    • 90 min
  • "Trans" - predstavljanje zbirke SF priča

    Predstavljamo zbirku priča "Trans" čije su autorice (i jedan autor) mlade hrvatske spisateljice (i pisac), okupljeni u radionici "Laboratorij fantastike". Možda ste neke od njih upoznali u Marsonicu, Ubiqu ili ovogodišnjoj SFeraKonskoj zbirci? Kako razmišlja i o čemu piše iduća generacija hrvatskih SF pisaca, doznajte na predstavljanju zbirke "Trans".

    B5
    sub 14:30 - 15:00
    • Predstavljanje/Presentation
    • 30 min
  • Zagonetna Lampa

    Zagonetna Lampa - roleplay po DnD 5e
    4 igrača
    Prijave na desku!

    Igraonica RPG
    sub 14:30 - 17:30
    • Gaming
    • Teens (12-18 god.)
    • 120+min
  • Sve što vas zanima o izradi MTG karata, geek tetovažama i nordijskoj mitologiji

    Dođite i saznajte sve što vas zanima o izradi MTG karata, geek tetovažama i nordijskoj mitologiji!

    D2
    sub 14:45 - 15:45
    • Panel
    • 60 min
  • Foamcraft bastards 1

    Want to learn how to make foam armor and have fun at the same time? Don't worry the cosplay bastard will show you how to cut, shape, glue, prime and paint an armor piece.
    Together we will make the helmet from popular Berserker manga.
    From start to finish we will guide you until we make a glorious headpiece worthy of any pop-culture lover.

    A-201
    sub 14:45 - 16:45
    • Radionica/Workshop
    • 120+min
    • English/engleski
  • Evolucija, ljudi, inteligencija - THE END game

    Donosimo predavanje, koje je bilo proglašeno najboljim na EMAG-u (European Mensas Annual Gathering) u Beogradu i Berlinu!

    Evolucija je pojam koji većina ljudi povezuje s dinosaurima i promjenama u živom svijetu tijekom milionu godina. Ali šta ako vam kažem da evolucija nije nešto iz prošlosti, već se dešava i danas, i to brže nego ikada? I u upitnom smjeru?

    U ovom predavanju, pod nazivom "Evolucija, ljudi, inteligencija" istražit ćemo fascinantan spoj biologije, tehnologije i medicine koji pokreće evoluciju na sasvim novom nivou. Brzi razvoj u poljima kao što su biotehnologija i umjetna inteligencija doveli su nas do vremena kada možemo aktivno učestvovati u vlastitoj evoluciji.

    - Kako se mijenja koncept evolucije u doba tehnologije i medicine?
    - Kako nova istraživanja u biotehnologiji i AI utječu na našu budućnost?
    - Kakve mogućnosti i izazove otvara ova nova era ljudske evolucije?

    Cilj ovog predavanja nije pružiti sve odgovore, već posijati sjeme za daljnja razmišljanja.

    D1
    sub 15:00 - 16:00
    • Predavanje/Lecture
    • 60 min
  • Promocija stripa "Texas Kid, moj brat" autora Igora Kordeja i Darka Macana

    Zapamtite: "Nije lako ubiti strip-junaka."

    "Texas kid, moj brat" Darka Macana i Igora Kordeja ističe se kao posebno zajedničko ostvarenje iz protekle godine. Ovaj izvanredan strip, nastao je po predlošku Darka Macana, predstavlja plod godina marljivog rada, predanosti i strasti koje su uložene u njegovo stvaranje.

    B3
    sub 15:00 - 16:00
    • Predstavljanje/Presentation
    • 60 min
  • Ormož - Između simpozija i cona

    Okrugli stol o izazovima i radostima organiziranja malog cona s karakterom. Grossmannov festival fantastike i stripa u Ormožu polako nalazi svoj identitet u dvojezičnoj raspravi o žanru i stripu.
    Sudionici:
    Riva Zmajoki - spisateljica i filozofkinja
    Nino Miličić - osnivač i direktor festivala
    Silvestar Mileta - osnivač i voditelj simpozija
    Davorin Horak - izdavač Hangar 7

    B5
    sub 15:00 - 15:45
    • Panel
    • 45 min
  • Wuxia - mač i magija na kineski način

    Šetnja po jianhgu od Konfucija do Zhang Yimoua - tko ili što je to xia, zašto je tako bitan taj qi i gdje ga pronaći, i što sa tim svime imaju kultivatori (?) -odgovori na skoro sva ova pitanja kroz (zaista) kratki pregled kineske magije i mača.
    来了吧!

    A-202
    sub 15:00 - 16:00
    • Predavanje/Lecture
    • Samo odrasli (18+)
    • 60 min
  • Graffiti su umjetnost, a ne vandalizam

    Graffiti art kao smjer umjetnosti koji je nastao prije 50 godina u SAD-u prošao je trnovit put od supkulturne pojave, nerijetko vezane uz vandalizam, pa do opće prihvaćenog Street Arta koji je izrastao iz Graffiti art kulture početkom 2000.-ih.

    Kroz duži niz godina djelovanja na sceni, primijetili smo da velika većina onih najmlađih „umjetnika-početnika“ redovito radi greške pri svojim prvim pokušajima crtanja na način da bez nekakvog smisla „ukrase“ željenu površinu i tako pridonose mišljenju o graffitima kao obliku vandalizma.

    Da bismo to pokušali spriječiti, osmislili smo ovu Graffiti radionicu.

    Hol / Vani
    sub 15:00 - 16:30
    • Radionica/Workshop
    • Teens (12-18 god.)
    • 90 min
  • Kabinet čudesa tajnog Zagreba

    Jedna samonikla mumija stara tek petnaestak godina i jedna profesionalna koja je napunila dva i pol tisućljeća; glazbeni automati iznad dječjeg vrtića i život bez sladoleda; duh koji se dvaput uzdigao u nebo i drugi koji rado sprema ormare; žablja i zmajska družina, divovski pozoj, bebač kit i babe coprnice; vilinja mast i radij za dobro zdravlje; kuća šišmiša, lutkaričina kuća i dobra stara zapinjača.... sve ove ludosti samo su dio bezbrojnih zagrebačkih kurioziteta. Saznajte ponešto o njima i drugim čudnovatim zanimljivostima iz prošlosti, sadašnjosti... a možda i budućnosti Zagreba.

    D1
    sub 16:00 - 16:45
    • Predavanje/Lecture
    • 45 min
  • KiNG's Tattoo Contest

    Na Tattoo Contest se mogu prijaviti isključivo Geek tetovaže (Movies, Cartoons, Games etc.).
    Pobjednik osvaja Geek Tattoo ( Day Session ) u vrijednosti od 700€.

    D2
    sub 16:00 - 17:00
    • Ostalo/Other
    • Samo odrasli (18+)
    • 60 min
  • Predstavljanje udruženja SCI&FI

    Promocija udruženja SCI&FI.
    Promociju će voditi Tihomir Jovanović i Goran Ćurčić.

    B2
    sub 16:00 - 16:45
    • Predstavljanje/Presentation
    • Samo odrasli (18+)
    • 45 min
  • K-horor: kako se Južna Koreja profilirala kao producent najstrašnijih hororaca

    Profesor filmologije na FFZG-u dr. sc. Nikica Gilić nazvao je južnokorejske hororce jednim od najstrašnijima - je li to zato što su puno naučili od svojih susjeda na istoku ili jer ih takve priče jednostavno prate kroz njihovu povijest (bilo kroz mitologiju ili sociologiju), saznat ćete na predavanju.

    B3
    sub 16:00 - 16:45
    • Predavanje/Lecture
    • 45 min
  • Hangar 7 predstavlja: Knjige i njihovi ljudi plus ono što dolazi...

    Hangar 7 predstavlja domaće autore i njihove knjige koje su izašle u nakladi ove svima drage nakladničke kuće. Osim toga popričat ćemo o planovima za budućnost, nekim novotarijama, bit će i nekoliko iznenađenja koje sigurno ne očekujete, zabavna nagradna igra, možda i kviz, past će i neka oklada, a od publike očekujemo angažiranost, predanost i zajedničku popevku. Uz urednika Davorina Horaka, imat će što za reći još i Srebrenka, Vedran, Zoran, Ed, Dario i treći čovjek...

    B5
    sub 16:00 - 17:00
    • Predstavljanje/Presentation
    • Samo odrasli (18+)
    • 60 min
  • Developmental Editing of Speculative Fiction: Common Story Problems and How to Solve Them

    This workshop will discuss the craft of fiction developmental editing. In Anglo-American publishing, developmental editors (sometimes called content editors or structural editors) work with authors to improve their storytelling and structure, giving feedback on issues ranging from character arcs and worldbuilding to pacing and point of view. They do not generally concern themselves with issues such as grammar and punctuation.

    First, I will give a presentation on developmental editing and some of the guiding principles involved. I will briefly discuss worldbuilding, common POV issues, the masquerade in urban/low fantasy, and time travel in science fiction.

    Next, we’ll look at and analyze three extracts of first chapters from recent unpublished novels.

    I’ll finish with a Q&A about fiction developmental editing and you’ll receive links to resources and courses about this field.

    A-202
    sub 16:00 - 17:30
    • Radionica/Workshop
    • Samo odrasli (18+)
    • 90 min
    • English/engleski
  • Vilinska krila

    Kako napraviti čarobna i nosiva vilinska krila? Papir, lijepilo, razne zanimljive čarobne sitnice i naravno, prstohvat vilinskog praha!

    Hol / Vani
    sub 16:00 - 17:00
    • Radionica/Workshop
    • Dječji (do 12 god.)
    • 60 min
  • Zaigraj Carcassonne s hrvatskom repkom!

    WTCOC 2024 - Svjetsko timsko natjecanje u igri Carcassonne je debi hrvatske reprezentacije. Posjetitelji SFeraKona imaju priliku zaigrati 1 na 1 protiv našeg kapetana Zvonimira i ostalih reprezentativaca. U slučaju pobjede ili neriješenog rezultata, reprezentacija časti pivom ili sokom na šanku. Prijave nisu potrebne a dobrodošli su i gledatelji.

    Igraonica
    sub 16:00 - 20:00
    • Gaming
    • 120+min
  • Psihologija u igrama i igre u psihologiji

    Dođite i zaigrajte s nama različite društvene igre, a mi ćemo Vam reći gdje se u njima skriva psihologija. Neke od njih već dobro poznajete, kao što su The Mind, Codenames i Story Cubes, no možda ćete nakon ovog iskustva razmišljati o njima drugačije. Druge igre možda ne znate, ali možda vam kroz njih psihologija postane draža. Navratite tijekom trajanja ove točke i saznajte što su projektivne tehnike, kako timske uloge pobjeđuju u igrama, kako pričamo kad šutimo i zašto je znanost zabavni dio psihologije...

    D1
    sub 17:00 - 18:00
    • Gaming
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 60 min
  • SFeraKon Cosplay Natjecanje

    Natjecanje u cosplayu vraća se i ove godine! Dobrodošli su svi, od početnika do iskusnih majstora.

    Za sudjelovanje u natjecanju obavezno je prethodno se prijaviti putem prijavnice!

    D2
    sub 17:00 - 20:00
    • Ostalo/Other
    • 120+min
  • Predstavljanje dobitnika SFere

    Panel s dobitnicima nagrade SFera za godinu 2023.

    B2
    sub 17:00 - 17:45
    • Predstavljanje/Presentation
    • 45 min
  • Eric Stillwell: His life & career with Star Trek

    During this presentation you'll be able to get to know our guest of honour, Eric Stillwell, how he got to work on Star Trek, and other interesting information about his life and career. There will also be time for questions from the audience after the presentation.

    B3
    sub 17:00 - 18:30
    • Predavanje/Lecture
    • 90 min
    • English/engleski
  • Random Fandom kviz

    Otvarate IMDB tijekom gledanja filma i tražite gdje ste još mogli vidjeti nekog lika? I dalje imate instaliran Tumblr? Proveli ste toliko sati na TvTropes da ste po Bologni zaslužili i diplomu?
    Ako ste uronjeni u fandom svijet i citirate iconic sff momente čak i svojim bakama i djedovima, onda je ovo kviz za vas.

    Nije potrebna ranija prijava. Ekipe do 5 osoba.

    B5
    sub 17:00 - 18:00
    • Kviz&zabava/Quiz&fun
    • 60 min
  • Linorez Sci-Fi Radionica

    Radionica je namijenja mladima, te se bazira na individualnom pristupu za 6-8 sudionika_ca.

    Tijek programa:
    1. Uvod u tehniku linoreza i pojašnjenje materijala
    2. Skiciranje na linorez ploču tehnikom preslikavanja pripremljenih dizajna ili s mogućnošću stvaranje vlastite skice.
    3. Izrezivanje linoreza
    4. Otiskivanje ploča na papir

    A-201
    sub 17:00 - 18:30
    • Radionica/Workshop
    • Teens (12-18 god.)
    • 90 min
  • Fightbotics - hrvatske borbe robota

    Fightbotics je natjecanje u organizaciji studenata FSB-a i FER-a koje entuzijastima omogućuje da upogone svoje robote i međusobno se bore na jedinstvenom događaju u našoj custom-made areni za borbu.

    D1
    sub 18:00 - 19:00
    • Predstavljanje/Presentation
    • 60 min
  • A Brief "Herstory" of Chinese Science Fiction

    The Chinese science fiction has won global attention in recent years, and its history has been talked about a lot. This talk will focus on the "herstory" of Chinese SF, the women representations and the female authors/practitioners in Chinese science fiction, to provide another perspective to look at this genre.

    There will be time for questions from the audience after the lecture.

    B2
    sub 18:00 - 19:30
    • Predavanje/Lecture
    • 90 min
    • English/engleski
  • Fanfest i druge fantastičke stvari u Sloveniji

    Promocija fanfesta te promocija konkursa za ovogodišnji Fanfest i nešto o Supernovi.
    Predstavljanje vodi Bojan Ekselenski.

    B5
    sub 18:00 - 18:30
    • Predstavljanje/Presentation
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 30 min
  • Ulicama naših fantastičnih gradova

    Kada nam je grad više od kulise? Što nam se sve skriva u fantastičnim urbanim prostorima? Dvoje autora kojima grad igra iznimno bitnu sporednu ulogu, Igor Rendić (A Town Called River) i Vesna Kurilić (Ranger Paraversum), s moderatoricom Antonijom Mežnarić, kroz svoje će vas fanovsko-spisateljske oči povesti u obilazak svojim najdražim spekulativnim sredinama.

    A-202
    sub 18:00 - 19:00
    • Panel
    • 60 min
  • Galaxion i Speculaas: osvojite svemirska prostranstva i pripremite tradicionalne flamanske kekse

    Dođite i isprobajte dvije nove društvene igre domaćih autora. U Galaxionu (autor Edin Mujadžević) igrači koloniziraju planete i grade moćno galaktičko carstvo, dok u Speculaasu (autor Danijel Pošta) pripremaju istoimene kekse koristeći samo najfinije sastojke. Radi se o igrama u kojima su osnovne komponente karte.

    Igraonica
    sub 18:00 - 19:30
    • Gaming
    • 90 min
  • Prezentacija Isle of Wonders - Cres fantasy festivala

    Predstavljanje novog fantasy festivala u Hrvatskoj pod imenom Isle of Wonders, koji će se održati na otoku Cresu od 28.-30.06.2024.

    Dodite poslusati o cemu se radi, postaviti pitanja, i ono najbitnije, podruziti se 😊

    B5
    sub 18:30 - 19:00
    • Predstavljanje/Presentation
    • 30 min
  • Peter V. Brett - book signing

    Saturday book signing session with Peter V. Brett

    Hol / Vani
    sub 18:30 - 19:00
    • 30 min
    • English/engleski
  • Whodunnit Whoknowit 2 - kviz o detektivima

    Ako uvijek na prvi pogled znate tko je ubojica, to vam ovdje neće puno pomoći. Ako pak znate sve o onima koji ta ubojstva istražuju, ovo je kviz za vas.

    B5
    sub 19:00 - 20:00
    • Kviz&zabava/Quiz&fun
    • 60 min
  • Kako znati koga zaposliti na svemirski brod? Star Trek Edition

    Saznajte kako psiholozi osmišljavaju selekciju za posao u radnim organizacijama na primjeru radnog mjesta na svemirskom brodu. Tijekom ove radionice sudionici će zajedno s voditeljima proći kroz proces analize posla kojim se utvrđuje koja su sve znanja, vještine i osobine bitne za uspješno obavljanje nekog posla te koja čini temelj svakog selekcijskog postupka. U ovoj radionici može sudjelovati 15 sudionika koji se mogu prijaviti na SFeraKonu.

    A-201
    sub 19:00 - 19:45
    • Radionica/Workshop
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 45 min
  • Querying 101: How to publish your book without crying (too much)

    Ok, napisali ste roman. Svaka čast.
    Šta sad?
    Ako želite da ga objavite negdje "vani", fraze kao što su Query letter, MSWL, comp i pitch Vam ne smiju biti strane.
    Ali, bez brige.
    Na ovom predavanju ćemo preći sve što Vam može biti potrebno od završenog rukopisa do romana na policama knjižara.

    A-202
    sub 19:00 - 19:45
    • Predavanje/Lecture
    • 45 min
    • English/engleski
  • Pathfinder RPG Adventures

    Fun fantasy adventures for all ages!
    Pregen characters are available.

    Sign up to play: https://warhorn.net/events/croatia-pfs/schedule/2024/05/11

    Adventures you can play:
    Quest #15: In the footsteps of Horror (dungeon)
    Quest #16: The Winter Queen's Dollhouse (dungeon with dolls)
    Quest #17: Escorting a Mirage (urban)

    Igraonica RPG
    sub 19:00 - ned 0:00
    • Gaming
    • 120+min
  • Gravitacijske anomalije su optička iluzija - potpuno ispravno, beskorisno i geek-naučno objašnjenje

    Ljudi su otkrili nekoliko mjesta na Zemlji gdje gravitacija "varira", gdje vozilo naoko klizi uzbrdo i slično. Naučnici su preciznim snimanjem dokazali da snaga sile teže varira kada se krećeš po površini (najbrži način mršavljenja: prebaci se na pol!) , no drugi "stručnjaci" na sve to odmahuju rukom, jer je to "samo optička iluzija" i predmetno brdo/strmina/štogod u stvari idu NIZBRDO"...
    khem. Ako pogledamo naučnu definiciju POJMA nizbrdo... da, tako je, ali to ništa ne objašnjava. Dokaz uz malo kreativne SvijetoGradnje (WorldBuilding) čeka na vas 🙂

    B3
    sub 19:15 - 19:45
    • Predavanje/Lecture
    • 30 min
  • Svečana skupština društva SFera

    Svečana skupština je središnji događaj SFeraKona na kojoj se dodjeljuju SFERICE, nagrade Dječjeg likovnog i literarnog natječaja, te nagrade SFERA, koje dobivaju najbolja SF ostvarenja po prvi puta objavljena i/ili prikazana na hrvatskom jeziku u toku prethodne kalendarske godine.

    Nagrada SFERA prva je i najstarija nacionalna žanrovska nagrada u Hrvatskoj i dodjeljuje se od 1981. godine u svrhu podizanja nivoa kvalitete, te popularizacije i poticanja domaćeg SF stvaralaštva. SFERA predstavlja priznanje pojedinom stvaraocu za njezino/njegovo ostvarenje u pojedinoj kategoriji, te takvo priznanje djeluje prema ostalim stvaraocima, ali i prema SF-u i široj javnosti.

    Nagrađena djeca dobivaju diplome i poklon pakete.

    Nagrađeni autori primaju plaketu Društva za znanstvenu fantastiku SFera, a posebnu pločicu sa svojim imenom i nazivom djela lijepe na skulpturu SFera, popularnu “Pepeljaru”.

    D1
    sub 20:00 - 21:00
    • Ostalo/Other
    • 60 min
  • Eclipse Phase 2e: Binge

    Kratka hard SF transhumanistička horor avantura smještena na Marsu, 10 godina nakon pobune TITAN-a — moćne umjetne inteligencije i Pada Zemlje.

    Likovi su ekipa kriminalaca obavlja kriminalističku istragu za jednu bandu u gradu koji servisira čudna zvjezdana vrata, za koje se vjeruje da su kroz njih pobjegli TITAN-i.

    Avantura je za 4 igrača. Unaprijed generirani likovi vas čekaju.

    Igraonica RPG
    sub 21:00 - ned 0:00
    • Gaming
    • Samo odrasli (18+)
    • 120+min
  • Peter Higgs i prokletstvo “Božje čestice”

    Nobelovac Peter Higgs umro je u 95. godini života 8. travnja 2024. godine.
    Higgs je u svojim najplodnijim znanstvenim godinama živio u zlatnom dobu fizike elementarnih čestica i imao je genijalnost povezati koncepte koji nadilaze to specifično područje fizike, te biti među prvima koji su razumjeli jedno od ključnih svojstava onog što danas zovemo Standardni model.
    Predavanje će dati pregled Higgsovog života i dinamike otkrića.

    D1
    sub 21:15 - 22:15
    • Predavanje/Lecture
    • Samo odrasli (18+)
    • 60 min
  • Proglašenje pobjednika cosplay natjecanja

    Završni dio cosplay natjecanja, službeno proglašenje pobjednika.

    D2
    sub 21:15 - 22:15
    • Ostalo/Other
    • 60 min
  • A talk about The Core with Peter V. Brett

    Did you know that before The Core became the fifth book in The Demon Cycle series it was the name of Peter's pitched campaign setting to WotC? Come to this talk and find out how Peter turned a rejected idea into u successful book series, would he create another campaign setting if given the chance, is he glad WotC didn't recognise the world's potential, and anything else you want to know about The Core.

    B2
    sub 21:15 - 22:15
    • Predavanje/Lecture
    • 60 min
    • English/engleski
  • Pulgasari: the most famous or infamous North Korean movie

    For those who don't know, Kim Jong Il, the leader of the Democratic People's Republic of Korea was a big fan film. Before he became the leader of the country, he had a dream. To create a film that would be a big-budget blockbuster, north Korea's answer to Godzilla. To this end the DPRK film industry, a director and lead actress from south Korea, and even the Japanese who worked on Godzilla joined forces to create a film that combines traditional Korean mythology, socialist ideology and the kaiju genre, and was finally released in 1985.
    The Croatia-Korea Friendship Association invites you to experience this spectacle/historical curiosity almost 40 years later. Let's see how it holds up now. Many also know the film for the infamous stories about its production. The exciting story of kidnapping and escape is perhaps better known than the film itself. We will try to show the truth behind it.

    B3
    sub 21:15 - 23:15
    • Predstavljanje/Presentation
    • 120+min
    • English/engleski
  • Magic Omens Geek Kviz

    Vođeni iskusnim kviz majstorom iskušajte dubine svoje geekštine! Originalna pitanja geek kulture, primarno orijentirana, ali ne i isključivo vezana za Harry Pottera, Star Wars, Star Trek, Lotr, Witchera, društvene igre, TCG-ove, anime, mange, Pokemone i mnogo toga drugoga!

    B5
    sub 21:15 - 23:15
    • Kviz&zabava/Quiz&fun
    • Dječji (do 12 god.)
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 120+min
  • Zašto smo na SFeraKonu?

    Pomozite nam otkriti zašto volite gameati ili boardgameati, cosplayati ili pisati fantasy, gledati anime ili SF… Sudionici ove radionice sudjelovat će u vođenoj grupnoj raspravi o razlozima bavljenja različitim aktivnostima koje se mogu smatrati geeky. Nadamo se da ćete nam se pridružiti jer baš gledište strastvenoj igrača/cosplayera/otaku/trekkija poput vas može pridonijeti boljem razumijevanju razloga koji nas okupljaju na SFeraKonu. Ova rasprava dio je istraživanja Odsjeka za psihologiju FFZG-a o motivaciji za bavljenje igrama i drugim geek aktivnostima, teme koja je relativno neistražena, pogotovo kod nas. Želimo čuti vaša razmišljanja i vaše razloge za bavljenje geek aktivnostima, koje god one bile. Kao zahvalu za sudjelovanje u ovoj raspravi, ako pokažete interes, možemo vam poslati izvještaj o rezultatima našeg istraživanja. Za sudjelovanje potrebna prijava na SFeraKonu (max. 10).

    A-201
    sub 21:15 - 23:15
    • Radionica/Workshop
    • Samo odrasli (18+)
    • 120+min
  • Piši priču po predlošku

    Ako se želite okušati u natjecanju u brzopoteznom pisanju - na pravom ste mjestu!

    U radioničkom dijelu dobit ćete par osnovnih uputa o pisanju, a u natjecateljskom dijelu neuređenu hrvatsku priču iz arhiva, koju trebati urediti, dovršiti i/ili iznova ispisati.

    Pobjednike radionice - natječaja očekuju i književne nagrade!
    Maksimalan broj sudionika: 20

    A-202
    sub 21:15 - 22:45
    • Ostalo/Other
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 90 min
  • In Memoriam Davoru Šišoviću

    Posljednji pozdrav prijatelju, renesansnom čovjeku, našem vitezu od književnosti, bardu od ombola, vina i klobasica.

    D1
    sub 22:30 - 23:00
    • Ostalo/Other
    • 30 min
  • Star Trek Talent Show

    Skidaš Spocka i Kirka bez pol muke, a Worfove borilačke vještine demonstriraš svaki vikend u klubu? Mama ti je rekla da pjevaš bolje od Uhure, dok Rikerove vještine zavođenja neuspješno pokusavaš prodati na Tinderu?

    Prvi puta učini roditelje ponosnima i pobijedi u Star Trek talent showu! Ili samo uživaj u showu iz publike i pljeskom podrži naše hrabre natjecatelje!

    Trekastične nagrade i vječna slava čekaju 6 najhrabrijih natjecatelja na SFeraKonu! Prijave primamo na samom eventu!

    D2
    sub 22:30 - ned 0:00
    • Kviz&zabava/Quiz&fun
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 90 min
  • Ultimate Trekker/s v. (202)4

    Dobar stari poznati Star Trek kviz u izmjenjenom formatu da umjesto pojedinačnih sudionika se sudjeluje u timovima do 4 igrača. Kviz se odvija u 4 faze, odnosno njegovi sudionici će prolaziti kroz 4 grupe pitanja od kojih je svaka sve teža, ali ujedno nosi i eksponencijalno više bodova. Prva 3 pobjednička tima sa najviše točno odgovorenih pitanja će se nagraditi zanimljivim Trekastičnim nagradama. Zainteresirani za sudjelovanje u kvizu će se moći prijaviti (nadamo se u što većem broju) prije početka samog kviza. Sretno te live long & prosper!

    B2
    sub 22:30 - ned 0:00
    • Kviz&zabava/Quiz&fun
    • 90 min
  • Građanska znanost - što, zašto i kako (i kamo)?

    Građanska znanost (citizen science) najjednostavnije je definirana kao znanstveno istraživanje u kojem većim dijelom ili u cijelosti volonterski sudjeluju amaterski znanstvenici iz opće javnosti. Kako je nastala, čemu služi, kako sudjelovati, i kakva je budućnost čeka s dolaskom AI tehnologije? Dođite i saznajte odgovore na ova pitanja, postavite svoja, i pridružite se pokretu!

    A-202
    sub 23:00 - 23:45
    • Predavanje/Lecture
    • 45 min
  • SFeraKon party

    Službeni SFeraKon party u klubu Boogaloou

    Hol / Vani
    sub 23:15 - ned 0:45
    • Ostalo/Other
    • 120+min
  • Radionica sferakonskog fanzina 2

    U ovom digitalnom dobu, kada nam je svaka informacija onoliko daleko koliko nam je udaljen mobitel od ruku, a društveni mediji dominiraju kulturnim krajolikom, postoji nešto jedinstveno šarmantno u analognom svijetu fanzina. Ove jednostavne publikacije vlastite izrade već su desetljećima sastavni dio nišnih zajednica i supkultura, dajući prostor obožavateljima da izraze svoju strast i kreativnost. Pridružite se radionici fanzina i zajednički izradimo u stvarnom vremenu sferakonski fanzin. Radionica se održava u dva termina (petak i subota) kako bismo tijekom subote imali gotov fanzin za podjelu sudionicima konvencije.

    Hol / Vani
    ned 11:00 - 12:00
    • Radionica/Workshop
    • 60 min
  • What does "quantum" mean?

    The year is 3024. "Quantum mechanic" is a lower class blue antenna job, right besides quantum plumber and neurosurgeon. Quantum Chemistry and Physics are being taught in schools to young spawn grade .87#, as an introductory course into sciences of this era.

    Take this deep dive into mathematically rigorous quantum mechanics that answers: what is it, how does it work, and how do we use it? Zero math/physics knowledge required. The lecture is held by mag. chem. Matej Kožić, who recently graduated from Faculty of Science, specializing in physical and theoretical chemistry. It will explore the fundamentals of modern quantum theory in a digestible way, with a pinch math, questionable approximations (penguin ~ cylinder), and existential crises brought on by the utter meaninglessness of reality itself. Prepare to have every sci-fi movie from now on ruined! Come to this lecture! See you there!

    D1
    ned 12:00 - 12:30
    • Predavanje/Lecture
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 30 min
    • English/engleski
  • Dejanov kviz 2

    Dejan je opet odlučio napraviti klasično neklasičan kviz. Znanje je opcionalno. Sreća je sve. Ni on ne zna detalje, ali tvrdi da je zabavno sudjelovati.

    D2
    ned 12:00 - 12:45
    • Kviz&zabava/Quiz&fun
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 45 min
  • Predstavljanje zbirke kratkih SF i fantasy priča

    Predstavljanje zbirke kratkih SF i fantasy priča 21. Festivala fantastičnih priča i 23. Istrakona „Priče o konvencijama“ od strane urednika zbirke Mirka Grdinića.

    B2
    ned 12:00 - 12:30
    • Predstavljanje/Presentation
    • 30 min
  • Morina kava za autore

    Po prvi puta u sklopu SFeraKona, ali već s nekoliko susreta iza sebe, Morina kutija organizira neformalnu kavu za pisce i sve one koji to žele postati. U dobrom društvu pisaca, urednika i nakladnika, upoznajte nove kolegice i kolege kojima ni pero ni tipkovnica nisu strani, saznajte što je novo u domaćem i svjetskom izdavaštvu fantastike i otkrijte sve što ste htjeli znati o tome kako napisati i objaviti priču, novelu ili roman. Organizatori se odriču odgovornosti od predoziranja kavom i/ili inspiracijom.

    B3
    ned 12:00 - 13:00
    • Ostalo/Other
    • 60 min
  • Zvjezdana flota želi tebe!

    Saznaj imaš li što je potrebno za rad na svemirskom brodu! Pristupi postupku selekcije za zapošljavanje na svemirskim brodovima agencije S Onu Stranu Uma (Multiuniversal Profiling Service). S.O.S.U. je agencija specijalizirana za radna mjesta na svemirskim brodovima. Osnovana je 2007. i za profesionalnu usmjeravanje koristi se visokom tehnologijom, kompliciranim matematičkim algoritmima, kao i upitnikom IPIP 50 koje često koriste i ljudski psiholozi. Nakon ispunjavanja dobit ćeš informacije o svojim rezultatima na osobinama ličnosti te personaliziranu preporuku za radno mjesto na nekom od svemirskih brodova. Nakon toga, svemir je granica!

    B5
    ned 12:00 - 12:45
    • Kviz&zabava/Quiz&fun
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 45 min
  • STRIPAONICA - radionica stripa i ilustracije

    Strip radionica za početnike / djecu i odrasle na kojoj ćete naučiti:
    - Osnove strip jezika uz praktično crtanje.
    - Od ideje do gotovog stripa. Smišljanje priče - scenarij.
    - Oblikovanje likova, govor tijela i lica (emocije).
    - Crtanje po referenci, kadriranje, korištenje onomatopeja, upis slova u oblačiće.

    Trajanje: 90 minuta. Pauza (5 min) nakon 40 minuta.
    Poželjno je da polaznici čitaju stripove.
    Radionica je otvorena za sve strip početnike, od 7 do 77.

    A-201
    ned 12:00 - 13:30
    • Radionica/Workshop
    • Dječji (do 12 god.)
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 90 min
  • Monster makeover by Bojana

    Monster makeover je nastavak radionice od prošle godine.
    Imat ćemo prezentaciju u trajanju 10 min. o materijalima i bojama koje ćemo koristiti na radionici šminkanja. Tijekom šminkanja, učesnici rade jedni na drugima ili sami sebi, po izboru. Donosim različite oblike rana od lateksa ili silikona koje će učesnici koristiti i pretvoriti jedni druge u čudovišta ili samo kreirati minimalne posekotina, ubodne rana, po izboru.
    Svako će odabrati ranu po izboru i korak po korak raditi oslikavanje četkicama i sunđerima. Mogu lepiti na licu, vratu ili rukama.

    Radionica traje najviše sat i po vremena. Nakon završene radionice, fotografisaćemo sve radove. Dobrodošli su Cosplayeri, šminkeri, kao i apsolutni početnici jer će se svi postupci raditi korak po korak.
    Ukoliko nemate ideju koji kostim taj dan da nosite, eto prijavite se i taj dan dobijate monster makeover.

    A-202
    ned 12:00 - 13:30
    • Radionica/Workshop
    • Samo odrasli (18+)
    • 90 min
  • Okizeme Zagreb 2024 (2)

    Tekken 8 turnir za 64 igrača.

    Pozivamo sve zainteresirane igrače da se prijave izravno organizatoru turnira na mail: Zagreb.tekken.showdown@gmail.com!

    Igraonica
    ned 12:00 - 18:00
    • Gaming
    • 120+min
  • Pathfinder Society Interactive Special

    Pathfinder Society Special #3-99: Fate in the Future

    For 1st- through 8th-level characters (subtiers 1-4 & 5-8)
    Pregen characters will be available.

    The Pathfinder Society dispatches its best agents when it receives word from the Woodsedge Lodge of a mysterious anomaly in the magical pathway known as the Maze of the Open Road. Travelling through the maze, the agents find themselves a world away from home. Only by learning the source of the anomaly can the Pathfinder Society hope to regain full use of one of its most important tools for transportation. However, a secret that spans an unfathomable amount of time rests at the heart of the dangerous expedition.

    Sign ups: https://warhorn.net/events/croatia-pfs/schedule/2024/05/12

    Igraonica RPG
    ned 12:00 - 17:00
    • Gaming
    • 120+min
    • English/engleski
  • Moderne društvene igre

    Slobodno igranje uz mogućnost posudbe jedne od 40+ igara koje donosi Carta Magica.

    Igraonica
    ned 12:10 - 18:00
    • Gaming
    • 120+min
  • Predstavljanje zbirke „Krv moje krvi“ Mirka Grdinića

    Zbirka „Krv moje krvi“ je na međunarodnom natječaju osvojila Srebrnog Refestikon Avatara u konkurenciji od 42 zbirke, a o kakvoj zbirci se radi, dođite čuti na predstavljanje knjige.

    B2
    ned 12:30 - 13:00
    • Predstavljanje/Presentation
    • 30 min
  • Majuškove pustolovine - Invazija Superljiga s vanjskog ruba svemira

    Kako se radio znanstveno fantastični animirani film za djecu "Majuškove pustolovine - Invazija Superljiga s vanjskog ruba svemira". Porazgovarajte sa autorima filma.

    D1
    ned 13:00 - 14:00
    • Predstavljanje/Presentation
    • Dječji (do 12 god.)
    • 60 min
    • English/engleski
  • Promocija romana "Mali i Levijatan"

    Na promociji sudjeluju:
    Sven Popović, autor
    Klasja Habjan, ilustratorica
    Andrija Škare, urednik

    Roman „Mali i Levijatan“ silno je maštovito, bajkovito djelo koje će privući podjednako iskusne čitatelje, ali i one koji tek uranjanju u čarobni svijet knjige. Roman predstavlja pisca u novom ruhu, autora koji bez straha kroči bajkovitim predjelima vlastite mašte i osvaja duhovitošću, dinamikom i dovitljivošću. Roman je ovo koji će oduševiti mlađu publiku, ali i zreliji će čitatelji u njemu itekako uživati, jer kroz metafore fino utkane u tekst progovara o velikim i važnim pitanjima današnjice.
    Za razliku od prethodne dvije knjige u kojima se bavio urbanim pejzažima i tematizirao sazrijevanje i odrastanje mladih ljudi čije živote umnogome određuje pop-kultura sada je napisao punokrvni fantasy!
    Naslovnicu i ilustracije u knjizi izradila je Klasja Habjan.

    D2
    ned 13:00 - 13:45
    • Predstavljanje/Presentation
    • Dječji (do 12 god.)
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 45 min
  • Predstavljanje Liu Cixinove trilogije "Problem triju tijela"

    Otkako je 2015. godine osvojio nagradu Hugo, Liu Cixin najpoznatiji je kineski pisac na svijetu, a u posljednje je vrijeme zahvaljujući Netflixovoj seriji postao pravi kulturni fenomen. Nakon "Problema triju tijela" i "Mračne šume", naklada Vuković & Runjić ove je godine objavila i spektakularni treći dio pod naslovom "Kraj smrti".
    Stoji li teorija mračne šume, od čega boluje svemir i je li život veći od svemira samo su neka od pitanja na koja odgovara vrtoglava završnica veličanstvene trilogije "Sjećanje na prošlost Zemlje", poznate i kao "Problem triju tijela" prema naslovu prve knjige.

    O Liu Cixinu i drugim kineskim novitetima naklade Vuković & Runjić te prevođenju trilogije s kineskoga prevoditeljica knjige Katarina Penđer razovarat će s Dinkom Krehom, piscem, književnim kritičarom i najvećim ovdašnjim stručnjakom za trisolarska pitanja.

    B2
    ned 13:00 - 14:00
    • Predstavljanje/Presentation
    • 60 min
  • Mora FM uživo: razvoj spisateljske zajednice

    Pisanje fantastike možda je samotan posao, ali ne mora biti usamljen. Mora FM uvijek je s vama. 😀

    Pridružite se podcastu svježe ovjenčanom nagradom SFERA na live showu kao poseban gost epizode. Popričajmo skupa o tome kako si možemo međusobno pomoći kao pisci, kako gradimo svoju spisateljsku zajednicu te gdje naći druge usamljenike s kojima možemo tračati nove izdavačke drame u pauzama između poglavlja.

    B3
    ned 13:00 - 14:30
    • Ostalo/Other
    • 90 min
  • Predstavljanje 30. sferakonske zbirke "Zagreb 3004"

    Ljudi, imamo tridesetu zbirku!
    Zbirka priča posvećenih Zagrebu prošetat će vas kvartovima i okolicom grada, u vremenima koja će se tek dogoditi ili onima koja se nikad nisu niti desila.

    Ovaj lijepi sferakonski niz je počeo još u prošlom stoljeću 1995. godine, a danas u jubilarnoj zbirci objavljujemo autore koji su se rodili poslije nje!
    Dođite i upoznajte te mlade snage kao i iskusne lisce koji su tu od početka, otkrijte sakrivene detalje iza priča, kao i simboliku broja četiri u svakom naslovu do sada!
    I ponesite olovku za autograme. Nikad ne znate koji će od ovogodišnjih autora postati nova zvijezda na spisateljskom nebu SF-a.

    B5
    ned 13:00 - 14:00
    • Predstavljanje/Presentation
    • 60 min
  • Quenya radionica: glagoli i glagolska vremena

    Nakon što sam vas prošle godine mučila s imenicama, pridjevima i drugim siticama, ove se godine muka nastavlja s glagolima i glagolskim vremenima - jer ste vi to sami tražili!

    Ponesite olovke, penkale, flomastere, bilježnice... Vidimo se! 😀

    A-201
    ned 13:45 - 14:45
    • Radionica/Workshop
    • Samo odrasli (18+)
    • 60 min
  • Cosplay armor crafting

    Want to bring your favorite characters to life?
    This workshop is dedicated to all the cosplayers that want to learn armor and prop making for cosplay using EVA foam. This material allows us to build very light weight but real-looking pieces for our cosplays, and is my objective with this workshop to show you the materials and tools needed, and to teach you the tecniques to start building your own cosplay armor pieces! In this ocation, we will build together a bracelet out of eva foam, you will see the materials and tools first hand, learn some simple pattern building and have some hands-on experience! 😀

    This program requieres registration, and the participants can register by messaging me on my cosplay page @hanami_cosplayer on instagram (https://www.instagram.com/hanami_cosplayer?igsh=MTFncHJ5ZHRscG15Mw==)
    The workshop is for up to 10 people (depends on the materials available)

    A-202
    ned 13:45 - 14:45
    • Radionica/Workshop
    • Samo odrasli (18+)
    • 60 min
    • English/engleski
  • The Making of "Yesterday’s Enterprise"

    Go behind the scenes with the co-writer of this iconic TNG episode. The only TNG episode nominated for an Emmy award.
    After the lecture, there will be time for questions from the audience.

    D1
    ned 14:00 - 15:30
    • Predavanje/Lecture
    • 90 min
    • English/engleski
  • The Demon Cycle and Nightfall Saga with Peter V. Brett

    Peter talks about his two book series, where he got the idea, how he constructed the world, his plan for the future, and much more. Come and learn of all the intricacies of his world, and ask any questions you might have.

    D2
    ned 14:00 - 15:00
    • Predavanje/Lecture
    • 60 min
    • English/engleski
  • Kralj Zagreba

    Zagreb je u svojoj povijesti imao bana, i baš je zato sada krajnje vrijeme da dobije svog kralja.
    Igrajući igre koje su igrali i naši stari, skupa sa svojim timom, osvajaj gradove i teritorije u blizini naše metropole.

    Budi vještiji i spretniji od svojih protivnika da bi na kraju mogao biti okrunjen Kraljem Zagreba!

    Hol / Vani
    ned 14:00 - 15:30
    • Kviz&zabava/Quiz&fun
    • Dječji (do 12 god.)
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 90 min
  • Arrakis - Duga i dosadna Zora Freemena... ili spasi što se spasiti dade

    Igra na tabli Arrakis: Dawn of Freemen, lijepo izgleda, mapa je cool, opis proizvođača je intrigantan, demo djeluje obećavajuće, ali praksa je... drugačija. Što sa kutijom komponenti koje obećavaju i igrom koja ne?
    Hint: HOUSERULES! ... Arrakis: New Dawn!

    Igraonica RPG
    ned 14:00 - 14:45
    • Gaming
    • 45 min
  • East Meets West: Translating the Universe of Chinese Science Fiction

    This panel explores how Chinese SF has evolved into a global phenomenon shaping the future of the genre, with a unique synthesis of traditional Chinese philosophical ideas and scientific concepts, creating universally resonant stories rooted in Chinese culture.

    The success of Chinese SF literature on the global stage brings unique challenges, particularly in terms of translation.
    Translating Chinese SF into European languages is not just a linguistic endeavor; it's a cultural one. The panel will discuss how translators navigate differences in cultural references, philosophical concepts, and linguistic structures to preserve the original depth and beauty of the works.
    The discussion will cover how these translational challenges affect the reception and perception of Chinese SF literature promoting a better understanding and appreciation of Chinese SF among non-Chinese speaking readers.

    B2
    ned 14:15 - 15:45
    • Panel
    • 90 min
    • English/engleski
  • Promocija SF romana "Povratak"

    Promocija SF romana "Povratak"

    B5
    ned 14:15 - 15:00
    • Predstavljanje/Presentation
    • Samo odrasli (18+)
    • 45 min
  • Zašto smo na SFeraKonu? (nedjelja)

    Pomozite nam otkriti zašto volite gameati ili boardgameati, cosplayati ili pisati fantasy, gledati anime ili SF… Sudionici ove radionice sudjelovat će u vođenoj grupnoj raspravi o razlozima bavljenja različitim aktivnostima koje se mogu smatrati geeky. Nadamo se da ćete nam se pridružiti jer baš gledište strastvenoj igrača/cosplayera/otaku/trekkija poput vas može pridonijeti boljem razumijevanju razloga koji nas okupljaju na SFeraKonu. Ova rasprava dio je istraživanja Odsjeka za psihologiju FFZG-a o motivaciji za bavljenje igrama i drugim geek aktivnostima, teme koja je relativno neistražena, pogotovo kod nas. Želimo čuti vaša razmišljanja i vaše razloge za bavljenje geek aktivnostima, koje god one bile. Kao zahvalu za sudjelovanje u ovoj raspravi, ako pokažete interes, možemo vam poslati izvještaj o rezultatima našeg istraživanja. Za sudjelovanje potrebna prijava na SFeraKonu (max. 10).

    B3
    ned 15:00 - 17:00
    • Radionica/Workshop
    • Samo odrasli (18+)
    • 120+min
  • How To Quiz Your Dragon - The Ultimate HTTYD Quiz

    Kviz za najoštroumnije Vikinge! Pokriva apsolutno sve kutke fandoma, od prvih knjiga do najnovijih serija i (ne)izdanih stripova. Nemojte misliti da neće biti izazovan; voditelj je vjerojatno više toga zaboravio nego što će te vi ikad naučiti. 😉 Prvi put održan 2022. godine na Rikonu, vraća se veći, teži, glasniji, i bolji!
    Za sudjelovanje nije potrebna prethodna prijava, a možete sudjelovati sami ili u timovima do 4 osobe.

    Preporuča se osnovno znanje engleskog jezika za sudjelovanje, pošto će pitanja i odgovori biti na engleskom zbog nedostatka službenog prijevoda na našem području.

    B5
    ned 15:00 - 16:00
    • Kviz&zabava/Quiz&fun
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 60 min
  • A možda nisu u šumi: uloge gradova u bajkama

    Gdje su gradovi u bajkama? Imaju li urbane sredine ulogu u usmenoj predaji?
    Trend analizom i temeljitim pretresom internetske arhive i svoje kućne pripovjedne biblioteke (koja broji preko 150 knjiga!), autorica će predstaviti gradobraze koji se javljaju u brojnim bajkama.

    A-201
    ned 15:00 - 15:45
    • Predavanje/Lecture
    • 45 min
  • Prvi Hrvatski cosplay-eri na Gamers8 WCS Saudijska Arabija 2023.

    Kako je to sudjelovati na svjetskom cosplay natjecanju?

    Uz prezentaciju otkrit ćemo vam kako je bilo pripremiti se za jedno od najvećih svjetskih cosplay natjecanja te o avanturi putovanja, performansa, upoznavanja kulture i svjetskih cosplay natjecatelja.
    Pričat ćemo o općem iskustvu WCS-a, Saudijske Arabije i odgovoriti na sva vaša pitanja uz dnevnik cijeloga puta.

    A-202
    ned 15:00 - 16:00
    • Predstavljanje/Presentation
    • 60 min
  • Peter V. Brett - book signing

    Sunday book signing session with Peter V. Brett

    Hol / Vani
    ned 15:00 - 15:30
    • 30 min
    • English/engleski
  • Beach body - napravimo svoju beachverse igru!

    Lito ide mala! Mali, male i malo, sigurno vas je neke već uhvatila panika oko spremanja za plažu - no kod nas isklesano tijelo u bikiniju ili speedosu nije definicija tijela spremnog za plažu - što kad vas napadnu plažovrazi s pijeskom koji uvijek završi tamo gdje ne treba? Zasigurno je korisnije imati tijelo koje samo od sebe proizvodi koktele, koje ne može izgoriti na suncu, koje se ne smežura od predugog boravka u moru... No sigurno imate i vi nekih (boljih) ideja.
    Tijekom konvencije ću vas zamoliti da svoje ideje za idealno žanrovsko plažno tijelo (i nedaće koje vas mogu snaći na kakvoj žanrovskoj plaži) napišete na plakat pored desk-a, a onda ćemo vaše ideje pretočiti u kartašku igru koju ćete moći zaigrati u nedjelju pred kraj programa, a kasnije će biti dostupna i online za "print and play".

    Igraonica RPG
    ned 15:00 - 16:30
    • Gaming
    • Samo odrasli (18+)
    • 90 min
  • Pregled domaćeg SF-a u 2023.

    Koliko se piše domaći sf? Koliko je romana i priča objavljeno prošle godine? Imamo li više autorica ili autora? Vole li više znanstvenu fantastiku ili fantasy? Odgovore na ova i slična pitanja doznajte u ovo pregledu domaće spekulativine fikcije u 2023.

    D2
    ned 15:30 - 16:00
    • Predavanje/Lecture
    • 30 min
  • Aukcija žanrovskih knjiga i časopisa

    Navali narode!
    Rabljene knjige i časopisi, priručnici za servis hiperpogona, grimoari! Kolekcije Siriusa & Futura, SF romani i fantasy multilogije, katalozi mutacija! Uz Necronomicon dobijate i Početnički priručnik psihijatrije gratis!

    Na aukciji se prodaju knjige, stripovi i ostali mediji žanrova znanstvene fantastike, fantasyja i horrora (SF/F/H), potom knjige popularne znanosti i rubnih područja znanosti / paraznanosti, za odrasle, djecu i omladinu.

    Sudjelovati mogu svi posjetitelji SFeraKona, i kao kupci i kao prodavači, uz par jednostavnih pravila! (https://sferakon.org/sferakonska-aukcija/)

    Prvi put... Drugi put... Prodano!

    D1
    ned 16:00 - 18:00
    • Kviz&zabava/Quiz&fun
    • 120+min
  • AI je tu!!! Pripremite se za promjene!

    Svi smo se nekada pitali kada će AI ugroziti naše poslove. Razmišljali smo o tome kao o nečemu što se događa u dalekoj budućnosti, deset, dvadeset godina od sada. Ali evo, vlak AI-ja nas je stigao i već napušta stanicu! Mnogi od nas trče za njim, pokušavajući se uklopiti u ovu novu realnost!

    Umjetna inteligencija (AI) se brzo razvija i mijenja sve oko nas, od gradova u kojima živimo do društva u kojem djelujemo i poslova koje obavljamo. Prošle godine smo bili svjedoci eksplozije Chat GPT-a, a 2024. je samo nastavak te brze vožnje. Nove inovacije se pojavljuju svakog tjedna, dok IT giganti vode nemilosrdnu bitku za prevlast. Vlade se trude pratiti razvoj AI-ja postavljajući zakone, ali situacija je i dalje kaotična.
    A možda nas i najviše brine siva zona - gdje kriminalci i diktatori čekaju da iskoriste prednosti AI-ja za svoje svrhe.

    D2
    ned 16:00 - 17:30
    • Predavanje/Lecture
    • 90 min
  • Hugo 2023 drama - između cenzure i politike

    Ako se svakih 50 godina mora dogoditi rat na Balkanu, onda se svakih desetak godina mora dogoditi neki Hugo skandal. Tek što su se stišali odjeci drame oko Sad i Rabid Puppiesa iz 2010-ih, novi skandal o cenzuri nominacija 'nepodobnih' autora je zatresla Worldcon fandom. Kako je organizacijski odbor Worldcona u Chengduu, u silnoj želji da ne bude kontroverzan vlastima u Beijingu, sam sebe ukopao u očima fanova, zašto je to napravio i sve posljedice tog poteza možete saznati ovdje.

    B2
    ned 16:00 - 16:45
    • Predavanje/Lecture
    • Samo odrasli (18+)
    • 45 min
  • LARP: Voltaireovi

    Okupljanje prijatelja - pripadnika njujorškog visokog društva tijekom ludih dvadesetih godina 20. stoljeća - prekinuli su pucnji.

    Što se dogodilo, tko je ubijen i zašto? To je na vama da saznate!

    Igra s uživljavanjem u uloge, smještena u svijet Velikog Gatsbyja, traje do 180 minuta. Predlažemo kostimiranje u skladu s modom tog vremena (kasne '20-te godine prošlog stoljeća).

    A-201
    ned 16:00 - 18:00
    • Gaming
    • Samo odrasli (18+)
    • 120+min
  • Foamcraft bastards 2

    Want to learn how to make foam armor and have fun at the same time? Don't worry the cosplay bastard will show you how to cut, shape, glue, prime and paint an armor piece.
    Together we will make the helmet from popular Berserker manga.
    From start to finish we will guide you until we make a glorious headpiece worthy of any pop-culture lover.

    A-202
    ned 16:00 - 18:00
    • Radionica/Workshop
    • 120+min
    • English/engleski
  • Čaj kod Ludog Klobučara

    Čaj kod Ludog Klobučara u organizaciji Terrible Creationsa redovno je mjesečno druženje ljubiteljica i ljubitelja književnosti, filmova, TV serija, igara i svega što hrani dušu i bistri um, a svoje posebno izdanje dobit će i na Cresu!

    Neobavezni razgovor o svemu i svačemu, ali ponajviše o knjigama, vodi Ana Jembrek (Knjige su moj svijet).

    B5
    ned 16:15 - 17:15
    • Ostalo/Other
    • 60 min
  • Predstavljanje knjige - "Grčki mitovi i pripovijetke"

    U sklopu edicije 'Epske priče', u izdanju nakladničke kuće Stanek iz Varaždina, predstavljamo najnovije ukoričeno, raskošno izdanje Grčkih mitova.

    B2
    ned 17:00 - 18:00
    • Predavanje/Lecture
    • Samo odrasli (18+)
    • 60 min
  • Proglašenje pobjednika i dodjela nagrada za "Piši priču po predlošku"

    Proglašenje pobjednika i dodjela književnih nagrada za sudjelovanje u natjecanju u brzopoteznom pisanju "Piši priču po predlošku".

    B3
    ned 17:00 - 17:30
    • Ostalo/Other
    • Teens (12-18 god.)
    • Samo odrasli (18+)
    • 30 min
Session and Speaker Management powered by Sessionize.com