SFERAKONSKA ZBIRKA PRIČA
Iz uvodnika:
Ovaj je tekst pisan na značajan dan kada su napokon, nakon dvije pandemijske godine, ukinute epidemiološke mjere i svakodnevni život resetiran na „normalno”. Nažalost, taj je uspjeh zasjenjen turobnim vijestima o ratu u Ukrajini, pa nam se nakon tektonskog šoka i biološke nedaće, u kratkom vremenu nad glavama nadvila i ljudskim djelovanjem prouzročena neizvjesnost. Uz takvu stvarnost, tko još treba posezati za SF i/ili horor pričama, posebice onima iz podžanra postapokalipse?
Podmukla je kletva nekome zaželjeti da živi u zanimljivim vremenima.
Autori su se i ove godine odazvali na natječaj a mašta ih je poslužila, pa se zanimljivost doba prelila u zanimljive priče koje vam u nastavku sa zadovoljstvom predstavljamo. Koristim priliku da pozdravim sve pisce koji su se po prvi puta okušali u pisanju priče za zbirku, čak ako u nju ove godine nisu uvršteni. Osobito je zadovoljstvo u potpisu vidjeti nova imena poput novorođenih zvjezdica na nebu hrvatske žanrovske hemisfere, te se od srca nadam da će tijekom vremena sjajiti sve jače i ravnopravno stati uz bok već legendarnim vodiljama. Potencijala i zvjezdane prašine zasigurno ne nedostaje.
A sada, vrijeme je za priču.
BIO jednom jedan PUNK…
Zagreb, 09. travnja 2022. godine
Marija Serdar, urednica
Predstavljamo 28. sferakonsku zbirku spekulativne fikcije posvećenu podžanru biopunka: BIO jednom jedan PUNK!
Zbirku su uredili Marija Serdar i Mirko Karas, a autorica naslovnice je Katarina Šumski.
U BIO jednom jedan PUNK pišu
- Jelena Janjić: Mutirani kod
- Ivana Delač: Lovac na zvijezde
- Ed Barol: Ispod grada na nebu
- Emanuel Ježić-Hammer: Kad zamorci svjetlucaju
- David Kelečić: Biomoni
- Marko Štengl: Hvala na lijepim željama
- Kristijan Novak: Umijeće preživljavanja
- Mira Satarić: Homo Provectus
- Iva Ledinšćak: Obećane zemlje
Što su SFeraKonske zbirke?
Svake druge godine zbirka je posvećena nekom podžanru spekulativne fikcije, pa su do sada objavljene zbirke posvećene hororu (Zagrob), fantasyju (Zmajev zlatni svitak), steampunku i space operi (Parasvemir), apokalipsi (Smak!), paralelnim svemirima (Ukronije), krimićima i špijunskim pričama (Futur crni), te pričama u podžanru transrealizma (Transreali).
Na stranicama Društva SFera možete pronaći više o dosad objavljenim zbirkama.
